תובנות שעלו אצלי במהלך שיעורי הפסיכומטרי – חלק א'

החל מהשיעור הראשון, כתבתי הארות והערות, נקודות למחשבה והרבה תובנות פסיכומטריות שאפשר בקלות להקביל להרבה נושאים בחיים. הבנתי שניתנה לי הזדמנות ללמוד מעבר, לא רק נוסחאות טכניות ואיך להצליח בפסיכומטרי- אלא שיטות חשיבה, גישות מועילות לחיים, וכלים מנטליים שעשויים לעזור לי להתקדם. אני רואה במורה שלי אדם מעורר השראה, מעין מנטור, אדם שאני מעריכה מאוד.

זו אחת הסיבות שמאז השיעור הראשון, בעקביות, סיגלתי לעצמי הרגל- אני מתחילה את השיעור עם דף חלק שמיועד אך ורק להערות ודברים חשובים שמלמדים אותנו, בראייה רחבה יותר, אבני דרך לחיים באופן כללי ומופשט יותר. עד כה אספתי מספר נכבד של כללים שכאלה שהפכו עם הזמן לנר לרגליי, סיכמתי את המשמעותיים ביותר לראות עייני:

1. הדרך חשובה לא פחות מהתוצאה- לבחון דרכים יעילות ומגוונות בדרך למטרה, לא לחיות על אוטומט. לדעת לא להסתפק בתשובה הנכונה, אלא למצוא את הדרך הנכונה ביותר.

2. מקצוענות- היכולת לדעת לעשות את הבחירה הנכונה, להכיר שיש אפשרויות רבות, אך לבחור ביעילה ביותר עבורינו, כל מקרה לסוגו.

3. לא לחסום תהליך לימודי בחיים רק כי הוא קשה כרגע- דברים משתנים. לכן תרגול, סבלנות, התמדה ועקביות מאוד חשובים בכל תהליך.

4. הדרגתיות היא חלק אינטגרלי בכל תהליך. כל דבר קורה בעתו, אל תנסו להאיץ תהליכים יתר על המידה. אכן, נועדו להשתפר, להתייעל, להיות טובים יותר- זה הטבע שלנו. נותר לנו לזרום איתו.

5. להיות אדם פתוח מחשבתית לדעות שונות, לאנשים אחרים ממך, לצורות חשיבה אחרות. תמיד אפשר ללמוד מכל אחד. מי ששומר על ראש פתוח למושגים חדשים- מי שספלו ריק תמיד- הוא זה שיתקדם תמיד לרמות גבוהות של הישגים והגשמה. אל תהססו אף פעם לשאול, אל תתנו לפחד לשלוט בכם.

6. הטמעת הרגלים חיוביים- יש לזהות תחילה את דפוס ההתנהגות שמעכב אותנו, ואת האמונה שמפעילה את המנגנון. (אמונות מגבילות). לנקות, להסיר אותו מהתודעה. לבחור אמונות חדשות. האמונות הישנות נשתלו בתת המודע שלנו בלי שבחרנו אותן, הן בסך הכל מחשבות שהתאמנו עליהן הרבה מאוד זמן. כשנבחר אמונות חדשות ונתרגל אותן, בהתחלה זה יהיה קשה, ומוזר, ולא רגיל- אבל זה לא צריך לעצור אותנו. Practice make perfect. וחזרתיות היא מיומנות שאין להפחית בערכה. תרגול נכון של הרגלים מקדמים בסופו של דבר יהפוך להתנהגות.

7. להתרגל לשחרר. אנשים שלא מקדמים אותנו. הרגלים שגורמים לנו להשאר במקום. מחשבות מיותרות. אמונות מגבילות. פשוט לשחרר. לא תאמינו כמה זה כיף.

8. להיות מקצוען. בכל תחום. להבין שמקצוענות זו לא תכונה מולדת, אלא גישה. כל אחד יכול להיות מקצוען.

9. מודעות- לקיחת שליטה על החיים, להיות מודע אינטואיטיבית לעצמך, לסביבה שלך, למעשים שלך. להיות כאן ועכשיו. להתרכז בהווה, ברגע הנוכחי, לא לשקוע בעבר, לא להיות טרוד במה יהיה בעתיד. להיות 100% כאן. זאת עבודה שצריכה להעשות באופן מודע, יהיו רגעים של בריחת מחשבות לכאן או לשם, עם הזמן זה ישתפר, וישפר את החיים. סבלנות!!!! המצב ישתפר. אנחנו נשתפר. לחץ לא תורם לך, נהפוך הוא.

10. איזון.

11. לא לייחס רגשות למצבים, לא להיות מושפע מדעות קדומות שנטמעו בנו עד שהן הפכו לחלק לא מודע מאיתנו. לא להיות מושפע מהרגש כלפי דברים מסויימים.זה לא תורם לנו, אלא משאיר אותנו מאחור, עם האגו, הקנאה, רגשות התסכול והעצב. זו בחירה מודעות. תבחרו באופן שקול.

12. ריכוז זו החלטה אקטיבית, זה עניין של מוטיבציה.

13. לחשוב כל הזמן- האם מה שאני עושה מקדם אותי? האם הצעד שעשיתי עכשיו מקדם אותי להיות האדם שאני רוצה להיות.

14. לא לחיות על אוטומט. לא לנוח על זרי הדפנה, להיות אקטיבי ופעיל, ממוקד מטרה.

15. להיות מחוייב להתחיל, מחוייב לעצמי- לעשות את מה שאני עושה עד הסוף.

16. להיות מסודר. סביבה מסודרת, מאורגנת, מסדרת גם את המחשבות שלנו. כשאנחנו חיים בכאוס, בבלאגן תמידי- גם המחשבות שלנו כאלה. וכתוצר נלווה- גם המציאות שלנו.

17. טעית? נכשלת? הכל בסדר. החכמה ללמוד מכל כשלון, לבחון את את ההתנהגות שלך, איך פעלת, מה יכולת לעשות יותר טוב, להסיק מסקנות ותובנות מכל מצב כזה. לא הכל טוב בחיים, אבל דברים קורים לנו מסיבה מסויימת- להיות מנצח זה לדעת להשתפר וללמוד מזה להבא.

18. להיות גמיש מחשבתית, לדעת להתאים את עצמך למצבים שונים, לאנשים שונים.

19. איכות על פני כמות.

20. לא לשפוט.

21. לדעת לכבד כל אדם באשר הוא. לדעת להקשיב לאחר. אתה לא מסכים עם דרכו? זכותך. אבל זו הדרך שלו, ואין לנו זכות לשפוט אף אחד, וזה לא מקומינו לעשות את זה. חיה ותן לחיות. כן, זה עד כדי כך פשוט.

המשך יבוא…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s