על ביקורת, דוגמא אישית – והאיזון שבין השניים

פעמים רבות יש לנו ציפיות מסוימות וגבוהות מעצמנו. לרב מגיע עם ביקורת (על הספקטרום של ביקורת בונה, אולי בריאה, ולעיתים קשוחה מידי) כלפי עצמנו המתבטאת בדרכים שונות. עניין הפכפך מגיע כשאנחנו משכנעים את עצמנו שהביקורת באה לטובתנו העליונה.

העניין המעניין עם ביקורת מגיע בהבנה שכולנו מראות, וכשאני עסוק בלבקר את האחר, לעיתים זה נובע כי אני מבקר את עצמי. במקום בו הציפיות שלנו מעצמנו גבוהות, ואנחנו מרגישים שאנחנו מאכזבים את עצמנו – דורשים דרישות מסוימות אך לא מספקים את התוצאות הרצויות בטווח הזמן הרצוי. שם לרב נמצא גם ביקורת כלפי האחר.

עצם ההבנה הזו, קבלת המודעות למצב הנוכחי, יכולה לעזור בהתמודדות. כשאני מרגישה שאני מבקרת, זוהי לא הרגשה שגורמת לי לתחושת שלווה, אלא לחוסר נוחות. המודעות שבאה עם ההבנה שהביקורת כלפי האחר לא באמת קשורה אליו, אלא היא קשורה אלי – לעולמי הפנימי ולדרישות שלי מעצמי, משחררת אותנו, מכניסה לתוך המצב חמלה ומטיבה את היחסים.

דוגמא אישית – זוהי דרך נפלאה "להתגבר" על המצב, להתמודד איתו או לגשת אליו מראייה של מנהיג ושל אדם חזק. כשאנחנו שופטים ומבקרים, ומביאים לידי ביטוי את האנרגיה של השנים, לרב התוצאה של שני אלו לא תוביל אותנו אל היעד שאנחנו רוצים להגיע אליו.

מנגד, בפעולה של דוגמא אישית הסיכוי להגיע אל היעד הוא גדול יותר. מעבר לכך, נרגיש התעלות על יצרינו וגאווה בכך שהצלחנו להתעלות על מידה או הרגל מסויים שחשוב לנו לעבוד עליו.

בפעולה זו יש לנו את הכוח להשפיע על האחר. זהו תוצר לוואי, והדבר הנפלא שטמון בכך שפעולה מתוך כוונה של דוגמא אישית שמה את הזרקור על דבר חיובי, על פעולה שנובעת מתוך רצון טוב, ולא מתוך ביקורת.

ההדים שדוגמא אישית יכולה ליצור הם עצומים, ואיננו לא יכולים לצפות אותם… וזה לא באמת משנה. עצם התחושה של הקבלה העצמית שלנו על כל חלקינו האנושיים, עצם הרצון להשתנות ולעבוד על המידות, ועצם הרגשת השלמות מלשון ש.ל.מ – שלם עם עצמי, מסירה כל רצון לאישור מבחוץ, וכמו כן – על הדרך, מסירה את הביקורתיות כלפי האחר – אנחנו לא מבקרים את עצמנו, ולכן לא נבקר גם את האחר, אלא נביע חמלה והבנה כלפיו, נסיט את הזרקור פנימה, נפעל מתוך רגש מקדם וכתוצאה מכך נשתחרר מהרצון לשפוט.

הרי בסופו של דבר כל אחד עושה את המיטב שלו, עם המודעות והכלים שיש לו באותו השלב בחיים. ברגע שכל אחד יחליט לעשות מעשה קטן, להיות מודע יותר ויחליט לפעול מתוך דוגמא אישית… העולם יראה יותר יפה. זה מתחיל בכל אחד מאיתנו, בדברים הקטנים ביותר

ומי יודע על מי זה יכול להשפיע, וזה הדבר היפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s