20 דברים שלמדתי ב-2020

אין ספק שזו הייתה שנה מיוחדת במינה, על כל גווניה, והיא התעלתה על עצמה מחודש לחודש כל פעם מחדש. עם זאת, אני חושבת שזו הייתה השנה הטובה ביותר שלי עד כה. ולא, לא כי הכל הלך בהכרח בקלות, אלא דווקא מתוך האתגר והקושי, חוסר הוודאות – צמחו השיעורים הטובים ביותר, והתפתחתי בצורה אקספוננציאלית. במילה אחת הייתי מתארת את השנה הזו ב – קסם. המילה שהשתמשתי בה יותר מכל על כל גווניה בשנה האחרונה (יעידו רבים על כך)… 😊

אז מה למדתי מהשנה הזו?

1. מערכות יחסים. אני מלאת הודיה לאנשים המדהימים שנכנסו לחיי השנה, אלו שחזרו ואלו שתמיד היו שם. הבנתי עד כמה ישנה חשיבות לקשרים ומערכות יחסים, כמה חשוב לשים אותן במעלה סדר העדיפויות, לטפח את הקשרים. לשים דגש על איכותם, ולשים לב מי האנשים שסובבים אותנו, האם הם מעלים את האנרגיה שלנו? האם הם גורמים לנו להרגיש טוב? להתפתח? לצמוח? להרגיש חופשיים? להרגיש הכי עצמנו שיש? האם הם נותנים לנו מקום ובמה פשוט להיות ללא שיפוט?

2. בנוסף, גם הבנתי כמה חשוב לי להשתדל בסיומו של כל מפגש לגרום לאחר להרגיש יותר טוב ממה שהוא היה לפני הפגישה.

3. אנרגיה! עד שאנחנו לא משנים את האנרגיה שלנו, שום דבר לא ישתנה סביבנו. האנרגיה שלנו הולכת למקומות בהם אנחנו מתמקדים ושמים עליהם פוקוס. למדתי, תוך כדי תרגול יומיומי, להיות יותר ויותר מודעת לאן אני מניחה את האנרגיה שלי, במה להתמקד ובמה לא.

 The field is the sole governing agency of the particle .

4. מדיטציה. ובדגש על ג'ו דיספנזה. הכרתי אותו לעומק דרך עצתו של Amir Saka היקר, וזה הדבר המשמעותי ביותר שקרה לי השנה. תמיד נמנעתי מזה, הבנתי את החשיבות אך בצורה רדודה ולא לעומק. ואילו, כשנכנסתי לזה, קראתי את הספרים שלו ונכנסתי יותר לעובי הקורה, ואז כשהתחלתי לתרגל את זה – רק אז הבנתי את העוצמה המטורפת של זה על החיים. לא אכביר במילים אבל הדבר הכי מדהים שקיבלתי מזה היה – אהבה ענקית לחיים. קבלה של הרגע. שמחה ואושר פשוט מעצם היותי, בלי תלות בשום דבר חיצוני, זה באמת מגיע מבפנים. הפסקתי לחפש בחוץ את כל מה שחשבתי שיביא לי את ההרגשה שרציתי, ומצאתי את זה ממש מתחת לאף. מדיטציה זה הרבה יותר מלהירגע, או להשקיט את המוח, יותר מהשעה הזו שאתה עם עצמך – אלא מדובר בכלי עוצמתי שמאפשר לנו להבין את הפוטנציאל העצום שטמון בכל אחד מאיתנו, להתנתק בשביל להתחבר, להבין את עצמך לעומק – ובעיקר לשנות את התדר שלך ואת האנרגיה שלך ולהבין שכל האפשרויות קיימות, לשלב מחשבה ורגש, ולהיות בהרמוניה וcoherence. מדובר בהרגל שמעניק לך את הכלים להנות מהחיים כפי שהם ולראות אותם במלוא צבעם, על כל גווניהם, ב-23 השעות לאחר המדיטציה…הדרך בה אתה מתקשר עם אחרים, מתמודד עם בעיות ואתגרים.

מעבר לחוויות מיסטיות עוצמתיות ומדהימות שיצא לי לחוות, פשוט חוויתי אהבה עוצמתית – ודווקא לא ברגע של המדיטציה עצמה, אלא כמה ימים אחרי, משום מקום פשוט נפלה עלי תחושה מדהימה שמעולם לא יצא לי לחוש אותה לפני. הייתי מכנה את זה, בתור הניגוד להתקף חרדה, love attack.

5. הכל זמני ואין לנו באמת שליטה על שום דבר מלבד התגובה שלנו למצב. וזה לא דבר של מה בכך – יש לכך עוצמה אדירה וענקית ברגע שבאמת מפנימים את זה – responsibility – the ability to response. נכון – בוטלו כלכך הרבה דברים ותוכניות, אבל החלטתי פשוט לשחרר. כל דבר של בשליטתי, למה שאקדיש לו את האנרגיה שלי? בכל פעם שיש סיטואציה כלשהי שלא באה בהרמוניה עם מה שאני רוצה שיתרחש, למדתי לשאול את עצמי – האם אני יכולה לשנות את המצב? אם הבנתי שכן, אז אעשה פעולה ואקח את האחריות לשינוי. ואם לא, לקבל את המצב כפי שהוא, לא להתנגד למציאות. אנחנו יוצרים את הסבל בעצמנו על ידי ההתנגדות הזו.

6. כולם היו מוריי. אני משתדלת מאוד לראות את הטוב בכל אדם, ואת השיעור שאני יכולה ללמוד ממנו, כי בכל אחד יש קסם וכל אחד הוא מופלא ומיוחד בדרכו שלו. בנוסף – ברגע שאנחנו לומדים לקבל את עצמנו על כל גווננו, ולהוריד את מידת השיפוטיות והביקורת שלנו כלפי עצמנו, כך אנחנו מגלים יותר חמלה ואהבה כלפי אחרים, פחות שופטים אותם ורואים בהם יותר את מי שהם באמת. כי כולם הם מראות.

כשנהיים מודעים לדברים הקטנים, פתאום מבינים כמה אפשר ללמוד משיחה עם חבר, מהטבע, מדברים שלא הלכנו בדיוק איך שצפינו.

7. הקשבה ועצות. לעיתים כשאנחנו בעיצומה של שיחה ומקשיבים למה שיש לחבר לומר, יש את האינסטינקט להגיב ישירות ולומר את דעתנו בנושא, או לומר את נקודת המבט שלנו. למדתי שדווקא יש חשיבות גדולה לפעולה הפשוטה של להקשיב מעצם ההקשבה, להיות נוכחת במלוא ההוויה שלי ולתת את מלוא תשומת הלב, לא לחשוב מה יהיה לי לומר או איך זה נוגע אליו או בא לידי ביטוי אצלי, אלא פשוט להיות שם כמודעות נוכחת. הפעולה הזו נתנה המון פתיחות ואינטימיות, ומקום לתקשורת טובה וגם תרגול של קבלה וסובלנות.

8. נוכחות ברגע הזה. למדתי את החשיבות הרמה של פיתוח מערכת יחסים טובה ואוהבת עם הרגע הזה. להיות חברה של הרגע ושל ה"כאן ועכשיו". בין אם זה בהליכה, בארוחה, במקלחת, בצחצוח השיניים בבוקר או בנהיגה בפקק. אנחנו רגילים לברוח לפלאפונים שלנו בכל רגע, ולעיתים רבות זה גורם לנו לפספס את ההנאה מהדברים הפשוטים בחיים. החוויה של אכילה נטו עם האוכל, של מיינדפולנס בפעולות הכי רגילות וקטנות של היום שאנחנו לא מייחסים להן כל חשיבות יכולה להעלות את רמת ההנאה מהן וכמו כן גם את רמת האושר.

9. למדתי לקח רגע לפני שאני מגיבה. To respond and not react. וזה וואו!!!! זה שינה מערכות יחסים רבות שלי, ובעיקר את התחושה שלי עם עצמי. כמו כן, זה מתקשר לכך שלמדתי יותר על האגו, ועל ההזדהות עם המחשבה, שבכל אחד ישנו הדבר הזה… תמיד ידעתי שעדיף להיות חכמה מצודקת, אבל השנה באמת התחלתי לתרגל וליישם את זה.  גם אם יש בי את התחושה החזקה לענות ולהגיב, למדתי לתת את מרחב השקט הזה, לתת לו את הכבוד, והפלא הפלא – 5, 10 שניות אחרי שאפשרתי למקום הזה להתקיים בלי להגיב, הכעס או הרצון להגיב ברגש דומה פחתה משמעותית, וההרגשה שלי באמת השתפרה. זה מדהים כמה זה עניין של תרגול ומודעות. מפעם לפעם נהיים טובים יותר

10. עד שלא נבין את עצמנו ונתמודד עם עצמנו באמת, אנחנו נמשיך לקבל את אותם שיעורים וחוויות. כולם באים ללמד אותנו שיעור כלשהו

11. ספרים! אוטוביוגרפיות! ופודקסטים! כמה למדתי וכמה יש עוד ללמוד. זה אף פעם לא נגמר. זו הייתה שנה של למידה אינסופית בכל התחומים. הבנתי כמה יש לי עוד ללמוד, נחשפתי להמון אנשים מעוררי השראה

12. שינוי – זו לא מילה גסה. אם לומר, זו אחת מהמילים האהובות עלי. כמה שאני אוהבת שינויים, למידה, דברים חדשים. והאמת? אפילו למדתי לאהוב את זה שלפעמים אני טועה, ולהבין שאני בעצם לא יודעת כלום… וזה משחרר.

13. איזון בין העקשנות הרבה שלי, לבין האפשור לתת לדברים להיות פשוט כפי שהם. לעיתים לא הכל צריך להתרחש כפי שחשבתי, וצריך ללמוד לשחרר ולקבל את זה גם.

14. הכרת תודה זוהי הוויה, והשנה הזו לימדה אותי את זה יותר מכל דבר. קורת הגג, הלימודים, הספורט, הטבע המופלא שיש לנו, השקיעות והזריחות, המוזיקה, הספרים. החברים והמשפחה. ובעיקר – כמה שהיקום והעולם שלנו אינסופיים וגדולים, ובאופן דומה ופרופורציונאלי – כך גם אנחנו, וצריך להסתכל פנימה בשביל להבין את זה.

15. אהבה היא הכל והיא למעשה הוויה. קודם כל אל עצמנו. ההבנה כי חיוך כנה אחד יכול לגרום לתגובת שרשרת קסומה, שמילה טובה ואמיתית במהלך היום יכולה לשנות לאדם את כל היום!

16. השינוי קורה ומתרחש כל שניה, בין אם רוצים ובין אם לא… הדבר הנפלא להבין שאנחנו היוצרים הבלעדיים של חיינו. וכמה חשוב להבין כי אנו לא נמצאים תחת שום חובה להיות אותם האנשים שהיינו אתמול. יש לנו את הזכות, ואם לא להגיד ולומר – החובה, להשתנות. לגלות עוד קליפות על עצמנו, לראות אילו דברים חבויים בנו שאפילו לא היינו מודעים אליהם.

ההבנה העמוקה והחזקה שאנחנו יכולים לבחור בכל רגע נתון מי אנחנו רוצים להיות מעתה ואילך. ושהרגל, או אפילו אופי – הם דברים דינמיים לחלוטין הנתונים לשינוי.

17. דוגמא אישית! להוות דוגמא אישית והשראה זו הדרך הטובה ביותר, המהירה ביותר, היעילה והמשחררת – להשפיע על אנשים יקרים לנו. הבנתי כי לא משנה כמה אחפור על ספרים שקראתי ודברים שלמדתי והבנתי, זה לא תמיד מעניין את כולם… אבל עצם ההוויה והפעולה וההמחשה וההמחזה של הפעולות הללו בחיי היום יום שלי, הם אלו שישפיעו באופן העוצמתי ביותר. לתת מקום יותר למעשים ופחות למילים.

18. לקחת דברים בקלילות וברוגע, תחת ההבנה שהכל מסתדר לטובתי העליונה, גם אם כרגע לא "קיבלתי" בדיוק את מה שרציתי.

19. התבוננות פנימה. תמיד ידעתי שזה חשוב. אבל השנה לא הייתה לנו כל ברירה. לקחו את כל הסטימולציות החיצוניות שהיינו כלכך רגילים אליהם ו"הוכרחנו" להתמודד מול עצמנו.

20. שהטבע הוא חברו הטוב ביותר של האדם. וכמה שאני אוהבת זריחות. ושקיעות. ואת הירח. והכוכבים. ושזה לא מובן כלל וכלל!

אז תודה ל2020 היית שנה מאתגרת, מלמדת, וקסומה 😊

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s